logo_0111.png
slider1
slider5
slider6
slider2
Slider3
Slider7
slider9

Kontakt

Ośrodek  Rehabilitacyjno  -
Edukacyjno - Wychowawczy
w  Marianowie

62-610 Sompolno, Marianowo 9

tel. 694 823 950

e-mail: biuro@orew.otwarcie.pl

NIP: 665 299 25 39

REGON: 302517695

konto: BZ WBK S.A.

11 1090 2590 0000 0001 2180 2408

ZAJĘCIA RUCHOWE METODĄ RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WEDŁUG WERONIKI SHERBORNE

Zajęcia ruchowe prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego według Weroniki Sherborne odbywają się w OREW-ie w każdą środę, trwają około godziny w zależności od kondycji, samopoczucia i możliwości wychowanków w danym dniu. W zajęciach biorą udział wszyscy podopieczni placówki wraz z nauczycielami. Są one nie tylko okazją do wspaniałej zabawy, ale również integrują wszystkie dzieci, a co najważniejsze mają wartość terapeutyczną. Na zajęciach zapewniona musi być odpowiednia przestrzeń do ćwiczeń, dlatego odbywają się one na sali gimnastycznej lub jeżeli pogoda na to pozwala - na świeżym powietrzu. Do ćwiczeń nie potrzebujemy żadnych skomplikowanych urządzeń czy też pomocy. Najlepszym przyrządem dydaktycznym dla dziecka jest jego własne ciało oraz  ciało dorosłego, czasem potrzebne są koce, ławeczka. Ćwiczyć należy boso ponieważ zapewnia to lepszy kontakt z podłogą. Podczas zajęć wychowankowie poprzez ruch i zabawę rozwijają świadomość własnego ciała, usprawniają się ruchowo, nabywają świadomości przestrzeni i umiejętności działania w niej, jak również uczą się dzielić tę przestrzeń z innymi dziećmi oraz nawiązywać z nimi bliższy kontakt.

Zajęcia zapewniają uczestnikom liczne korzyści:

  • Dają pozytywne odczucie w kontakcie z innym człowiekiem.
  • Wyzwalają swobodę zachowań i naturalność.
  • Dają okazję do rozładowania energii.
  • Wyzwalają zaangażowanie.
  • Dają możliwość zaspokojenia własnych potrzeb.
  • Zbliżają do siebie uczestników zajęć.
  • Zapewniają możliwość odczuwania przyjemnych doznań płynących z własnego ciała.

 

 

 

Geneza metody Ruchu Rozwijającego

Prekursorem metody Weroniki Sherborne był Rudolf von Laban, który jako pierwszy podjął obiektywne obserwacje naturalnych możliwości ruchowych człowieka i ujął je w specjalne skale ruchowe. Według tego autora ze względu na budowę ciała ludzkiego i sposób wykorzystania przestrzeni cechą ruchu jest trójwymiarowość wedle osi: przód - tył, w prawo - w lewo, góra - dół.  Weronika Sherborne jest uczennicą i kontynuatorką teorii Labana, a zarazem twórczynią własnej metody pracy z dziećmi znanej w Wielkiej Brytanii jako Developmental Movement (Ruch Rozwijający). Metodę stosuje się w Polsce w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, autystycznymi, z mózgowym porażeniem dziecięcym, z zaburzeniami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania, z niekorzystnych środowisk wychowawczych, głuchymi i niewidomymi. Co ważne metoda nie ogranicza wiekowo uczestników, w zajęciach mogą brać udział najmłodsi oraz dziadkowie, wystarczy chęć współpracy i odrobina zaangażowania. Nazwa metody „Ruch Rozwijający” wyraża główną ideę metody tj. posługiwanie się ruchem jako narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rozwoju. System ćwiczeń w tej metodzie wywodzi się z naturalnych potrzeb dziecka, zaspokajanych w kontakcie z dorosłymi oraz innymi dziećmi.

Kategorie ruchu w metodzie W. Sherborne oraz ich opis

  • Ruch prowadzący do poznania własnego ciała. Ruchy należące do tej kategorii pozwalają na stopniowe poznanie poszczególnych części ciała, co stanowi sprawę kluczową. Szczególne znaczenie mają stopy, kolana, nogi, biodra, gdyż na nich opiera się ciężar ciała oraz stanowią one łącznik między człowiekiem a podłożem. Kontrola nad ruchami tych części ciała to pomaga w utrzymaniu równowagi.
  •  Ruch kształtujący związek jednostki z otoczeniem. Celem tej kategorii ruchu jest wykształcenie orientacji w przestrzeni, aby na tej podstawie mógł wytworzyć się związek między człowiekiem a otoczeniem, a w rezultacie poczucie swobody w przestrzeni, niwelowanie lęków i poczucia zagrożenia.

 Ruch wiodący do wytworzenia się związku z drugim człowiekiem. Zasadniczym celem czynności ruchowych tej kategorii jest zachęcanie uczestników zajęć do nawiązania pozytywnych i znaczących kontaktów z innymi osobami, opartych na wzajemnym poznaniu i zrozumieniu potrzeb partnera oraz na wzajemnym zaufaniu.